Sedieť vedľa Izraelitov? Nikdy! Libanonskí ľudia spôsobili škandál nad autobusom

Politické spory sa nezastavia ani na mieste, kde by mali byť zabudnutí, to znamená v olympijskej dedine, kde žijú športovci z viac ako dvesto krajín. Technicky sú oba východné štáty spoločne v stave vojny. A napriek tomu, že tanky dlho hraničia s hranicami, napätie medzi Izraelom a Libanonom zmiernilo povrch zápasov v Riu.

“Škoda!” Povedal izraelský jachtařský tréner Udi Gal, ktorý nemal povolené nastúpiť do autobusu, kde sedeli libanončania. Na svojom Facebooku napísal: “Ako to mohli robiť v deň otváracích ceremónií? Nie je to v rozpore s tým, čo znamenajú olympijské hry? Som šokovaný incidentom. “

Zatvorte dvere!

Správanie Libanončanov, ktorí bránili izraelským športovcom, aby nastúpili do rovnakého autobusu, dokonca musel riešiť Medzinárodný olympijských výbor (MOV).

“Akonáhle si libanonská výprava uvedomila, že by mala zdieľať autobus s izraelským tímom, okamžite požiadali vodiča, aby zavrel dvere,” sťažoval sa verejne Gal. “Trvali sme na nástupe do autobusu, ktorý bol pre nás pripravený. Keď sa to Libanončanom nepáčilo, mohli si vystúpiť. “

Libanonská výprava sa bráni:” Bolo to celé len nedorozumenie. “

Podľa ich verzie vôbec nevadilo, že na nástupišti stáli zrovna Izraelčania . Nemajú voči nim ničoho.Libanonskí úradníci však tvrdia, že autobus smerujúci na štadión Maracana by mal byť vyhradený pre seba.

Preto sa strhla hádka, počas ktorej šéf libanonskej výpravy Salim Hadzi Nakoula stál rozkročený vo dverách a zadržiaval naštvané Izraelčanov, ktorí sa cez neho štveral dovnútra.

Keď však scénku ako vystrihnutú z nekorektné grotesky popisoval libanskému denníka An-Nahar, oficiálneho výkladu o nedorozumenie sa nedržal.

Izraelčania podľa libanonskej Nakouly “hľadali problémy”.

“Keď sme nastúpili do nášho autobusu, prekvapilo ma, že sa blíži izraelská výprava a chce ísť s nami. Povedal som vodičovi zatvoriť dvere, ale izraelský sprievodca mu to zabránil.Potom som stála vo dverách, aby sa nedostali dovnútra, “povedal hrdo.

Jeho správanie viedlo k rozruchu v Izraeli. O rozmíšce rozsiahlo referoval veľký denník Haaretz a ministerka športu Miri Regevová podľa thejc.com označila incident za najhoršie druh rasizmu: “Je to antisemitizmus.Jasný a čistý. “

Malý problém vyriešený

Organizátori nakoniec rozhodli, že Izraelčanov rozmiestni do iných kyvadlových liniek na štadión, aby zabránili vyhroteniu situácie a prípadne skutočne vážne diplomatické roztržke.

Izraelčania ale hundral: “To je z bezpečnostných a reprezentačných dôvodov niečo neprijateľného.”

Pre opustenú výpravu na zastávke preto museli vypraviť iný osobitný autobus, zatiaľ čo Libanonci medzitým odfrčala po vlastnej osi.

Keď MOV preskúmaval v nedeľu celý incident, varoval šéfa libanonskej výpravy, že či sa bude takéto správanie opakovať, tak trest už ho neminie.

Ale ona povedala, že by to napriek tomu nevyvolala. “Bol to len malý problém.Teraz je to urovnané, “povedal AP na telefóne. “Sme tu len na šport.”

Len autobus bude zobrať nabudúce opatrnejšie.