Podľa Rady bude Čech chýbať predovšetkým ako osobnosť

Podľa bývalého trénera národného tímu Petra Rady bude brankár Petr Čech, ktorý dnes ukončil reprezentačnú kariéru, chýbať českým reprezentantom predovšetkým ako osobnosť. Jeho nástupcovi Tomáš Vaclík z Bazileja a Tomáš Koubek zo Sparty totiž vo svete nemajú taký rešpekt.

“Určitý problém to bude, pretože Peter chytal ako máloktorý gólman na svete desať, pätnásť rokov v špičkových kluboch, ako sú Chelsea a Arsenal, “povedal Rada. “Ale skôr bude chýbať ako osobnosť, pretože sme vždy mali a máme veľa dobrých gólmanov.Či už to boli v minulosti Plánička, Viktor, Kouba alebo Srníček, “ dodal.

V základnej zostave zrejme Čecha, ktorý je so 124 štartmi rekordman národného tímu, zastúpi Vaclík. ” trošičku tam nejaký ústup bude, ale Petr bude chýbať hlavne ako persona. Vaclík je určite dobrý gólman a v Bazileji pozbieral skúsenosti, ale ešte to nie je taká osobnosť – a to asi niekto hneď tak nebude – ako Čech, “ uviedol Rada.

” Platí to predovšetkým z pohľadu zahraničných médií a súperov, pretože odíde rešpektovaný gólman, “ povedal Päťdesiatsedemročný tréner, ktorý v rokoch 2008 a 2009 viedol Čecha v národnom tíme.” Peter sa rozhodol podľa najlepšieho uváženia a ja to beriem. Hlavne nech ho ale teraz nezačneme prehovárať.Tyhle vrátení ja totiž neuznávam, “ dodal.

Preto Rada ocenil, že Čech na tlačovej konferencii zdôraznil, že v reprezentácii končí definitívne. ” Klobúk dole pred ním. Pozrite sa na Jardu Jágra, ktorý je podľa mňa najlepší hokejista sveta v súčasnosti a možno je aj medzi troma najlepšími v histórii. Keď ale ukončí kariéru, tak ju má ukončiť a nie, aby ho prehovárali. Ja viem, že je dobrý, ale tak nech nekončí a pokračuje ďalej, “ pripomenul tradičné kolorit sprevádzajúce nominácie hokejového výberu.

Po Čechovi by mohol ukončiť reprezentačnú kariéru tiež Tomáš Rosický, ktorý sa na Eure zranil a zatiaľ sa o budúcnosti nerozhodol. Ak by tak bývalý hráč Arsenalu urobil, prišla by reprezentácia počas krátkej doby o dve najväčšie hviezdy.A pretože po majstrovstvách Európy skončil aj stredopoliar Jaroslav Plašil, odišli by tiež posledné pamätníci úspešnej éry okolo trénera Karla Brücknera.

“Úspešná etapa skončila už odchodom Poborského, Šmicer, Nedvěda, Nemca…Títo tri ju ešte trochu chytili. s Jardom Plašilom sú to posledné mohykán. Všetci majú cez sto štartov a to o niečom svedčí, navyše sa presadili v zahraničí. Keby Tomáš skončil, bola by to veľká strata, “ vyhlásil Rada.